Skocz do zawartości
Check

New forum templat

See what we have prepared for you!

Check

New forum templat

See what we have prepared for you!

Check

New forum templat

See what we have prepared for you!

Rekomendowane odpowiedzi

(edytowane)

Jak strzelać w CS:GO?

- wielu pewnie zadało sobie to pytanie podczas rozgrywki, gdy kolejne pociski rysowały aureole nad głową przeciwnika...

 

W tym temacie i kilku punktach postaram się podać wskazówki, które w jakimś stopniu pomogą Wam stać się lepszymi strzelcami ;)

 

8EjuEaI.jpg

 

 

 

 

 


1. Wybór myszy - krótko i same konkrety.

Najlepszą opcją będzie mysz:
- płaska
- symetryczna
- wielkość pozwalające na położenie na niej całej dłoni
- bez zbędnych przycisków po bokach, które tylko utrudniają grę
- z opcją ustawienia dpi
- laserowa/optyczna z dobrym sensorem (przed zakupem zorientuj się jaki posiada i poczytaj o nim, porównaj z innymi z tej półki cenowej)
- z kablem w oplocie i mouse bungee lub bezprzewodowa (ta jednak musi być dość dobra by nie powodować żadnych opóźnień w odczycie)

 

 

IZtvqYi.pngHuhkW39.png

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Ustawienia myszy.

W tym punkcie omówimy sobie ustawienia myszy oraz czułości. Wskażę tutaj najbardziej optymalne wartości wynikające z analizy ustawień pro zawodników. Pamiętajcie jednak, że styl każdego z Was jest inny i jedni wolą grać na sensitivity tak niskim, że potrzebują 3 razy przejechać po całej podkładce aby zrobić ruch celownika o 90 stopni,  a pozostałej grupie wystarczy zrobić ruch 3 cm na podkładce...

 

GRAJ NA TAKICH USTAWIENIACH NA JAKICH CZUJESZ SIĘ NAJBARDZIEJ KOMFORTOWO!

 

 

Rekomendowane ustawienia:

DPI -  (dots per inch), mówiąc prościej rozdzielczość naszej myszy określająca odległość, jaką może pokonać kursor myszy na ekranie po przesunięciu o jeden cal (2,54 cm) na podłożu. Im niższa rozdzielczość myszy, tym dłuższą drogę musi przebyć. Analizując ustawienie najlepszych graczy na świecie można dość wyraźnie zauważyć, że dominującą wartością tej zmiennej jest 400.
Aż 196 na 268 (73%!) sprawdzonych graczy, ma ustawioną taką wartość. Pozostałe wartości są z przedziału 350-1000.

 

Sensitivity - czyli czułość w grze. Tą zmienną najlepiej dopasować do własnych preferencji. Wartości wśród pro-graczy wahają się od 1 do nawet 5 (przy 400dpi). Najbardziej optymalnymi wartościami są te bezpośrednio dopasowane do podkładki. Gdy ustawimy mysz na jej środku i zrobimy prosty ruch do końca jej boku po linii prostej powinniśmy obrócić się w grze o około 230 stopni. Najłatwiej można to sprawdzić ustawiając się na mapie i wybierając jakiś punkt orientacyjny. Czułość w Windowsie polecam ustawić na 6/11 oraz odznaczyć opcje "zwiększ precyzje wskaźnika" powodującą dodatkową akceleracje.

 

m_rawinput - ustawienie w samej grze określające miejsce pobierania danych sterowania myszą. W przypadku ustawienia tej wartości na 1, dane o czułości, odświeżaniu itd. pobierane są bezpośrednio z pamięci wbudowanej w mysz, ignorując ustawienia systemowe i zewnętrzne. Gdy ustawimy ją na 0 nasza czułość może być "zniekształcana" przez wiele czynników np. czułość systemową, akceleracje, a nawet odświeżanie naszego monitora. Zaleca się korzystania z tej opcji ustawionej na 1.

 

 

 

 

 

 

3. Poruszanie się po podkładce.

Najlepszą opcją jest poruszanie myszki przy pomocy nadgarstka oraz ruchów całego przedramienia jednocześnie. Starajcie się unikać grania albo samym nadgarstkiem (ogranicza to ruchy, słabe gdy chcemy nagle zareagować i obrócić celownikiem o większą wartość, bóle nadgarstka), albo samym przedramieniem (mało precyzyjne).

 

 

 

 

 

 

4. Wybór podkładki.

Przeczytaj w opisie swojej myszy na jakich podkładkach sensor czuje się najlepiej. W większości są to czarne bez żadnych nadruków czy nierówności. Jej rozmiar nie może być za mały, rekomenduje się podkładki o wielkości około 450x400mm. Jedną z najlepszych opcji jest QcK+ od SteelSeries.

GFzsvJU.png

 

 

 

 

 

5. Trenowanie aima - naszej celności.

Gdy mamy już odpowiedni sprzęt i jest on prawidłowo skonfigurowany możemy przejść do najważniejszego podpunktu czyli TRENOWANIA. Tutaj podrzucę linki do map, na których moim zdaniem możemy najlepiej trenować naszego skilla. Aby dodać je do naszego CS'a należy kliknąć zielony przycisk Subskrybuj.

 

 

Mapa polecana przez większość proplayerów, u mnie na początku świetnie się sprawdzała z wypracowaniem ruchów myszy oraz pamięci mięśniowej.
TRAINING_AIM_CS:GO2


Mapa na której pro-zawodnicy zawsze rozgrzewają się przed meczami. 
- AIM_BOTZ TRAINING


Równolegle z celnością należy też trenować spraye i patterny broni.
- SPRAY TRAINING

 


Warto też grać dużą ilość deathmatchy, gdzie mierzymy się z prawdziwymi rywalami, a ich poruszanie się jest naturalne.


Zapytacie pewnie co z AWP, czy ją też można trenować? Wszystko wyżej też przydaje się w strzelaniu snajperkami, ale mam coś jeszcze specjalnie od Woxica. Uważajcie tylko na nadgarstki :D

>>KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ CLIP<<

 

 

 

 

 

 

 

6.  Słuchawki.

Granie na głośnikach odpada... Dzięki słuchawkom i dobrej orientacji na mapie pod względem dźwięków, jesteśmy w stanie bez problemów określać dokładne położenie przeciwników. Daje nam to bardzo dużą przewagę i pomaga objąć lepszą pozycje czy dokonań rotacji na atakowany bs jeszcze przed wejściem wrogów.

 

Ważne jest też by ogarnąć mniej więcej odległości i położenia przeciwników na podstawie słyszanych dźwięków, co ułatwi nam wcelowanie się w odpowiednią pozycje z dobrym timingiem. Mapa do trenowania:
- SOUND TRAINING

 

giphy.gif

 

 

 

 

 


6. Tracking + switching.

Wiele z osób nie trenuje swojej umiejętności trackingu, czyli poruszania celownikiem za celem, co jest błędem. Jak dobrze wiemy, przeciwnicy nie będą stali w miejscu i czekali aż ich zabijemy, tylko wykonując ruchy będą się starali unikać strzałów. Najprostszym sposobem na dobre wypracowanie tego elementu jest włączenie sobie mapki aim_botz, którą podałem wyżej, wyjście ze środka przy użyciu noclipa, wcelowanie się w głowę jakiegoś bota i najzwyczajniejsze chodzenie różnicujące dystans i położenie względem celu: prawo, lewo, przód, tył, skok, kucnięcie trzymając cały czas celownik na tej głowie co 20-30 sekund zmieniając cel.

 

 

 

 

 


7. Movement.
Celność to nie wszystko. Możemy być aimowymi bestiami, ale bez dobrych nawyków poruszania się jesteśmy jak strach na wróble stojący na środku pola, przez co głupio giniemy.


Mapka do trenowania movementu czyli ogólnego poruszania się:
- JUMPS TRAINING

 


Ważnym elementem naszej gry są tzw. prefire'y. Jeśli nie mamy 100% pewności o położeniu przeciwnika lub pewnego info, musimy być odpowiednio nastawieni psychicznie i spodziewać się wroga w KAŻDYM miejscu na mapie, które nie zostało sprawdzone. Zawsze wychylaj z myślą, że za rogiem jest wcelowany przeciwnik.

 

Poniżej lista map, dzięki którym wytrenujemy sprawdzanie miejscówek:

- DE_OVERPASS   
- DE_MIRAGE    
- DE_INFERNO    
- DE_COBBLESTONE    
- DE_CACHE    
- DE_DUST2    

 

 

 

 

 

 

8. Crosshair placement

Podstawa podstaw, jednak nie każdy o tym pamięta... Nadal grając mmy czy faceity zauważam jak gracze błądzą celownikiem po podłodze lub bezsensownie po ścianach. Celownik musi być ZAWSZE w miejscu, z którego potencjalnie może wychylić nam rywal, dodatkowo na poziomie jego brody/szyji (dolnej części głowy). Dlaczego nie na poziomie głowy?
Próbując strzelać wyłącznie głowę wiele naszych pestek minie cel i poleci za niego ze względu na jego małą powierzchnie. - tracimy setne sekundy, w których często giniemy od bardziej zaawansowanych graczy
Celując nieco poniżej mamy "bufor błędu" kontroli naszego spraya. 90% osób strzelając fullauto ściąga celownik za późno przez co kule lecą nad głowę..., celując nieco niżej te same pociski trafią już headshota 
lub jeśli ściągniemy fullauto dostatecznie szybko polecą w klate, gdzie wystarczą 3-4 hity. Zabijamy tym sposobem przeciwnika o wiele szybciej!


Bardzo dobrym sposobem na trenowanie położenia celownika jest deathmatch na różnorodnych mapach, nie tylko onlydd2!

 

UWIYi1U.jpgJXadUYC.jpg

m6n08P6.jpg

 

 

 

 

 

 

9. Dobór celownika.

Aktualnie twórcy cs:go udostępnili nam w grze możliwość dostosowania celownika bez użycia map, co jest o wiele wygodniejsze. Celownik jest kwestią indywidualną każdego z was, jednak polecam ustawienie jego wartości tak aby był mały, dostatecznie widoczny na różnych powierzchniach map i najlepiej statyczny. 

 

KNQWFVw.png


KOD mojego celownika:

CSGO-iNo9e-f2nuE-B4OaK-BQy7i-wkdBN

 

 

 

 


10. Wychylanie/chowanie.

CS:GO jest grą, w której w wielu przypadkach mamy możliwość zauważenia przeciwnika zanim on dostrzeże nas. Wychylając na jedno tempo nie wykorzystujemy tej przewagi, a do tego możemy natknąć się na wielu przeciwników jednocześnie. Polecam wychylać stopniowo o kilka kroków w bok zatrzymując się przy tym. Dzięki temu mamy szansę zauważyć kawałek modelu przeciwnika, wcelować się i go zdjąć. Podczas ustawienia kilku przeciwników obok siebie w danych miejscówkach mamy możliwość pojedynkowania się z nimi 1v1 bez konieczności obrywania od wszystkich. To samo tyczy się chowania. Jeśli słyszysz, że twoja pozycja jest raszowana wceluj się, zdobądź fraga i momentalnie zwiększ kąt chowając sie o 2-3 kroki wceluj się ponownie i znów zwiększaj kąt. Nie polecam chować się w pierwsze tempo do końca naszej zasłony/ściany bo wielu przeciwników znając położenie wychyla wcelowanymi już przez ścianę z prefajerem w pozycje, gdzie nie mamy dużych szans. Dotyczy to sytuacji gdzie przeciwnicy wychodzą nam jeden po drugim, a nie wszyscy na raz. Wtedy najlepszą opcją będzie puszczenie spraya licząc na zdobycie jednego/dwóch fragów.

 

giphy.gif?cid=ecf05e47f66352f4d8972b43e7

 

 

 

 

 

 

 

11. Ustawianie się pod kątem.

Nigdy nie ustawiajmy się pod kątem 90 stopni do pozycji z której wychodzą rywale, tym bardziej zaraz przy ścianie gdzie nie mamy gdzie uciec. Starajmy się zawsze wychylić nieco bardziej po skosie zmniejszając kąt, gdzie mamy przewagę w zauważeniu przeciwnika, nie porusza się on tak szybko względem nas, a do tego mamy możliwość zrobienia kroku w bok podczas chowania się.

 

3UITOh8.jpgjLIm4eu.jpg

 

 

 

 

 

 

12. Typy strzelania.

Pestkowanie - oddawanie pojedynczych strzałów w odstępie około setnych sekundy. Bardzo celne i szczególnie sprawdza się na bardzo dalekie dystanse. Najlepiej połączyć z ruchem prawo-lewo (dadadada). Oczywiście nie strzelamy w momencie ruchu! Należy przystanąć na ułamek sekundy.


Burst - strzelanie po 2 kule (trzecia jest już mało celna). Również należy dodać movement prawo-lewo(dadadada). 

 

Fullauto - czyli wystrzelenie często całego magazynka w kierunku rywali. Nie polecam wykonywać żadnych ruchów w trakcie strzelania, wpływa to strasznie na naszą celność. Niezbędna jest znajomość patternów broni.

 

 

 

 

 


13. Nastawienie psychiczne.

Jeśli już na starcie założysz sobie, że nie wygrasz pojedynku czy clutcha to masz rację. Z takim podejściem jesteś jak kaczka do odstrzału. Zimna głowa i pewność siebie jest ważnym aspektem gry, nawet nie wyobrażamy sobie jak bardzo. Przy każdym wychyleniu na przeciwnika musimy czuć, że za ułamek sekundy padnie od naszych strzałów. Dzięki tej umiejętności podejmujemy lepsze decyzje i działamy mądrzej w stresujących sytuacjach.

 

 

Cierpliwość w trenowaniu oraz samo trenowanie jest najważniejsze, od samego czytania poradników skill wam nie urośnie! :D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik wykonany dla valkiria.com.pl

Nie zezwalam na kopiowanie na inne strony.

 

 

Tagi:

jak grać w cs jak grac w cs jak grac w cs go jak grać w cs go jak grać w cs;go jak grać w cs:go jak grac w cs;go jak grac w cs:go cs jak grac cs go jak grac cs;go jak grac
cs:go jak grac 
jak lepiej grać w cs jak lepiej grac w cs jak lepiej grac w cs go jak lepiej grać w cs go jak lepiej grać w cs;go jak lepiej grać w cs:go jak lepiej grac w cs;go
jak lepiej grac w cs:go 
cs jak lepiej grac cs go jak lepiej grac cs;go jak lepiej grac cs:go jak lepiej grac cs jak lepiej grać cs go jak lepiej grać cs;go jak lepiej grać cs:go jak lepiej grać

jak strzelac w cs jak strzelac w cs go jak strzelac w cs;go jak strzelac w cs:go jak strzelać w cs jak strzelać w cs go jak strzelać w cs;go jak strzelać w cs:go cs jak strzelac
cs go jak strzelac cs;go jak strzelac cs:go jak strzelac cs jak strzelać cs go jak strzelać cs;go jak strzelać cs:go jak strzelać 
jak lepiej strzelac w cs jak lepiej strzelac w cs go
jak lepiej strzelac w cs;go jak lepiej strzelac w cs:go jak lepiej strzelać w cs jak lepiej strzelać w cs go jak lepiej strzelać w cs;go jak lepiej strzelać w cs:go 
cs jak lepiej strzelac
cs go jak lepiej strzelac cs;go jak lepiej strzelac cs:go jak lepiej strzelac cs jak lepiej strzelać cs go jak lepiej strzelać cs;go jak lepiej strzelać cs:go jak lepiej strzelać 
jak byc lepszy w cs
jak byc lepszy w cs go jak byc lepszy w cs;go jak byc lepszy w cs:go jak być lepszy w cs jak być lepszy w cs go jak być lepszy w cs;go jak być lepszy w cs:go 
cs jak byc lepszy
cs go jak byc lepszy cs;go jak byc lepszy cs:go jak byc lepszy cs jak być lepszy cs go jak być lepszy cs;go jak być lepszy cs:go jak być lepszy 
jak poprawic skilla w cs jak poprawic skilla w cs go
jak poprawic skilla w cs;go jak poprawic skilla w cs:go jak poprawić skilla w cs jak poprawić skilla w cs go jak poprawić skilla w cs;go jak poprawić skilla w cs:go 
cs jak poprawic skilla
cs go jak poprawic skilla cs;go jak poprawic skilla cs:go jak poprawic skilla cs jak poprawić skilla cs go jak poprawić skilla cs;go jak poprawić skilla cs:go jak poprawić skilla 
mysz do cs mysz do cs go 

mysz do cs;go mysz do cs:go cs mysz cs go mysz cs;go mysz cs:go mysz jaka mysz do cs jaka mysz do cs go jaka mysz do cs;go jaka mysz do cs:go jak ustawic mysz w cs jak ustawic mysz w cs go
jak ustawic mysz w cs;go jak ustawic mysz w cs:go jak ustawić mysz w cs jak ustawić mysz w cs go jak ustawić mysz w cs;go jak ustawić mysz w cs:go 
jakie dpi w cs jakie dpi w cs go jakie dpi w cs;go

jakie dpi w cs:go cs jakie dpi cs go jakie dpi cs;go jakie dpi cs:go jakie dpi jaki sens w cs jaki sens w cs go jaki sens w cs;go jaki sens w cs:go cs jaki sens cs go jaki sens cs;go jaki sens cs:go jaki sens

jaka podkladka do cs jaka podkladka do cs go jaka podkladka do cs;go jaka podkladka do cs:go jaka podkładka do cs jaka podkładka do cs go jaka podkładka do cs;go jaka podkładka do cs:go

cs podlkladka cs go podlkladka cs;go podlkladka cs:go podlkladka jak trenowac aima w cs jak trenowac aima w cs go jak trenowac aima w cs;go jak trenowac aima w cs:go jak trenować aima w cs

jak trenować aima w cs go jak trenować aima w cs;go jak trenować aima w cs:go cs aim csgo aim cs go aim cs;go aim cs:go aim jakie sluchawki w cs jakie sluchawki w cs gojakie sluchawki w cs;go
jakie sluchawki w cs:go jakie słuchawki w cs jakie słuchawki w cs go jakie słuchawki w cs;go jakie słuchawki w cs:go 
jakie sluchawki do cs jakie sluchawki do cs go jakie sluchawki do cs;go jakie sluchawki do cs:go
jakie słuchawki do cs jakie słuchawki do cs go jakie słuchawki do cs;go jakie słuchawki do cs:go 
jak trenowac movement w cs jak trenowac movement w cs go jak trenowac movement w cs;go jak trenowac movement w cs:go
jak trenować movement w cs jak trenować movement w cs go jak trenować movement w cs;go jak trenować movement w cs:go 
celownik do cs celownik do cs go celownik do cs;go celownik do cs:gojaki celownik do cs
jaki celownik do cs go jaki celownik do cs;gojaki celownik do cs:go

 

 

 

 

Edytowane przez MichalMP
 • Like 10
 • Thanks 2
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie napisany poradnik, dużo treści zawartej w nim. Ja na pewno skorzystam bo ze strzelaniem w csgo to u mnie na bakier haha :D Czekam na więcej poradników do csgo, może granaty na mirku ? 

MoIyAtD.png

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również moje gratulacje, widać że poświeciłeś na to sporo czasu, i nie było to pisane na przysłowiowym "kolanie" oby tak dalej ;)

hF2wL5h.png
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • Global Moderator

Fajny poradnik, podoba mi się temat, rozbudowa i estetyka ;D 

Co do rzeczy co mi się nie podobają to

16 godzin temu, MichalMP napisał:

- bez zbędnych przycisków po bokach, które tylko utrudniają grę

Czemu? xD 
Ja aktualnie mam rivala 310 z dwoma przyciskami bocznymi i nie widzę żadnej różnicy po przejściu z myszy bez nich, wręcz odwrotnie - polepszenie. 

Dla przykładu, ja mam ustawione mute na tsie i gdy ziomki drą się to w sytuacji wymagającej skupienia mogę bez odrywania się dać mute. 
I numeracja ci się chyba pomyliła, albo tak ma być idk. 

Za ogół pracy oczywiście wielki + leci w twoją stronę! :> 

@edit @MichalMP masz racje :boisie:moj blad :/

 • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lubie 7daysy ZBĘDNYCH :D

Niektóre myszki mają 3 po jednej i 5 po drugiej, gdzie przy złapaniu myszy lekko od boku już czujemy je pod palcami i możemy przypadkowo wciskać. Masz racje, taka mysz jak rival 310 ma je 2 i w dodatku dobrze umiejscowione. Sam mam 2 dodatkowe przyciski i świetnie się sprawdzają czy to do ustawienia mówienia na TS, czy do zrobienie binda na jumpthrow. 

 • Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam osobiście korzystam z mapki aim_botz, pierwsza rzecz po odpaleniu gry, to wejście na tę mapkę, polecam. Używałem myszek rival 100 i 110, świetne budżetowe rozwiązanie, 100 nie ma co prawda 400 dpi ale do 500 też można się spokojnie przyzwyczaić, 110 budową przypomina praktycznie 100, ale za to posiada już 400 dpi co jest na pewno ogromną zaletą. Przez krótki czas grałem też na Zowie FK2, świetny sensor, niezwykle precyzyjny, prostota wykonania, polecam, niestety była trochę za mała na moją rękę,  dlatego teraz mierzę w FK1/FK1+. Wartościowy poradnik, świetne napisany!

 • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze czyli sprzęt mam dobry tylko ręce do wymiany :D Dobrze że nie pominąłeś o podkładce jak to robi spora część autorów poradników bo to bardzo ważny element :D

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 • 1 month later...
 • 1 year later...

WIADOMOŚĆ WYGENEROWANA AUTOMATYCZNIE

 

Temat został zamknięty

 

Jeśli nie zgadzasz się z tą akcją, zgłoś ten post, a moderator lub administrator rozpatrzy go ponownie.

Pozdrawiamy,

Zespół Valkiria.com.pl

d3jwKNd.jpg.b9308ab590f0d678ea5d1aeeb84feda5.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie